آمار زیست شناسان سلولی 90 خوارزمی - گلیکوکالیس
 گلیکوکالیکس علاوه بر نقش پشتیبانی ، اعمال دیگری هم دارد . از جمله برخی ویتامین ها و قند ها ( دی ساکارید ها ) برای ورود به سلول ها در منطقه ی گلیکوکالیکس تغییراتی را متحمل می شوند .( مثلاً تبدیل دی ساکارید به مونو ساکارید ها ) .

       گر چه ترکیب کلی گلیکو کالیکس ، گلیکو پروتئینی است . اما در سلول های مختلف ، ساختمانی اختصاصی دارد که بیشتر به نوع قند های آن وابسته است . همین ساختمان اختصاصی در شناسایی سلول – سلول و امکان برقراری اتصال های سلولی مؤثر است .همچنین به دلیل تفاوت نوع پوشش گلیکو پروتئین سطح سلول ها است که سلول ها نسبت به مواد حساسیت متفاوتی نشان می دهند .این وضع می تواند زیر بنایی برای حساسیت و عکس العمل متفاوت دستگاه گوارش در افراد مختلف نسبت به مواد غذایی و دارویی باشد .

      در برخی ناراحتی های دستگاه گوارش مثل زخم معده یا روده ، کاهش ضخامت و تحلیل رفتگی گلیکوکالیکس عامل مهمی برای بروز ناراحتی ها است .

      اسید هیالورونیک ، کوندرذوئیتین و هپارین از ترکیبات موکوپلی ساکاریدی هستند . موکوپلی ساکارید های اسیدی گروهی از هتروپلی ساکارید ها را شامل می شوند که از یک خانواده اند و به طور متناوب از دو نوع واحد مونوساکاریدی که حد اقل یکی از آن ها دارای عامل اسیدی می باشند ، تشکیل شده اند .

      هنگامی که موکوپلی ساکارید ها با پروتئین های مخصوصی ترکیب شوند ، مجموعه ای به نام موسین ( موکوپروتئین ) را می سازند که در این نوع از گلیکو پروتئین ها پلی ساکارید بیشترین قسمت از وزن ماده را تشکیل می دهد .

      موکوپروتئین ها ترکیبان ژلوزی ، چسبنده و لغزنده ای هستند که برخی از آن ها موجب لغزندگی و رئانی محیط بین سلولی می شوند و برخی دیگر به عنوان یک سیمان بین سلولی قابل انعطاف به کار می روند .

      اسید هیالورونیک : فراوان ترین موکوپلی ساکارید اسیدی است که در پوشش سلولی ( غشا ) و ماده ی زمینه ی خارج سلولی بافت های پیوندی مهره داران وجود دارد . به علاوه در مایع زلال مفاصل و در زجاجیه ی چشم به صورت  یک پلیمر خطی است .  دارای بار منفی است ، در آب حل می شود و محلول بسیار چسبنده ای را به وجود می آورد .آنزیم هیالورونیداز آن را هیدرولیز  نموده و این هیدرولیز با کاهش چسبندگی همراه است .

      کوندروئیتین : از نظر ساختمانی شباهت زیادی به اسید هیالورونیک دارد . به مقدار کم در ماده ی خارج سلولی دیده می شود ( به طور آزاد ) ولی مشتقات آن یعنی ترکیب آن با اسید سولفوریک مانند کوندروئیتین 4 سولفات ( کوندروئیتین A ) و کوندروئیتین 6 سولفات ( کوندروئیتین C ) مواد اصلی پوشش های سلولی غضروف ، استخوان ، قرنیه و برخی بافت های دیگر مهره داران را تشکیل می دهد.

    هپارین : از خانواده ی موکو پلی ساکارید اسیدی است که از انعقاد خون جلوگیری می کند . این ماده در ماستوسیت ها و دیواره ی سرخرگ ها وجود دارد .

 تاريخ : سه شنبه نهم اسفند ۱۳۹۰ | 11:34 | نویسنده : مسئول ارشد وبلاگ! |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.